Ahonnan a hazai kortárs művészek indulnak, ott rejtőzködnek a 19. század leghíresebb és legattraktívabb mintakönyvei. A „Képző”, ami több mint száz évvel ezelőtt még Mintarajztanoda volt, egészen meglepő grafikai, fotográfiai és mintalapgyűjteménnyel rendelkezik. Ezek közül a Könyvtár időről-időre bemutat egy-egy műcsoportot, így tavaly ősszel Meidzsi-korabeli japán fametszeteket és fametszetes könyveket állított ki, ez volt a Virágszirmok, madárszárnyak című kiállítás. A japán fametszetek jelentős visszhangot keltettek az Egyetem hallgatói között, ez egy sikeres tárlat volt. Kérdés, hogy egy ornamentikakiállítás mennyire keltené fel a leendő kortárs művészek érdeklődését, vagy a díszítőművészet még mindig szitokszónak számít, esetleg a megfelelő módon értelmezve visszenyerheti helyét a művészeti és a művészetről való gondolkodásban?
A Képzőművészeti Egyetem Könyvtára több mint ötszáz 19. századi és 20. század eleji mintakönyvet őriz. Azokat, amiket a 19. század utolsó és a 20. század első harmadában gyűjtöttek össze az itt oktató professzorok és könyvtárőrök. Azokat a mintakönyveket, amik az 1870-es évektől több évtizeden keresztül napi használatban voltak és alapvetően meghatározták a diákok szemléletét. Ez az anyag tárul fel a Díszítmények és ideák vonzásában című könyvben.
A bejegyzés illusztrációi Pulszky Károly (1853–1899) A magyar háziipar díszítményei című, 1878-ban megjelent könyv részletei. Pulszky az Országos Képtár igazgatója volt, sajátos ívű és tragikus életpályát befutott művészettörténész és író. Remek és olvasmányos cikkeket írt róla Mravik László. A magyar háziipar díszítményei egy kiemelkedő minőségű kromolitográfiai album, amelynek lapjaihoz Pulszky magyarul, franciául és németül megjelenő leírásai tartoznak. A színes kőnyomatú táblákat az akkor már híressé vált textiltervező és ornamentika professzor Friedrich Fischbach (1838–1908) készítette. Eddigi kutatásaim szerint ez az egyetlen olyan 19. századi magyar ornamentikakönyv, amely színes litográfiáival a nyugat-európai, Jones, Racinet és Dolmetsch által képviselt trendet követte. Mint ilyen, kivételes.
A blogban közölt illusztrációk a Magyar Képzőművészeti Egyetem Könyvtárában őrzött mintakönyvekből és mintalapokból származó képrészletek, melyek a Könyvtár engedélyével jelennek meg a felületen.